Proiectul isi propune restaurarea unui numar considerabil de fatade astfel incat satul traditional cu cladiri datand de la sfarsitul secolului al 18-lea si inceputul secolului al 19-lea sa isi recapete imaginea de odinioara. Se doreste a demonstra ca o casa veche si „spalacita” poate sa fie frumoasa si confortabila si ca are o importanta deosebita pentru aspectul satului.  S-au identificat un numar de 60 de fatade care se afla intr-un proces de restaurare cu sprijinul comunitatii si a autoritatilor locale. Casele se afla atat in proprietate privata cat si a consiliului. In general asociatia a suportat costurile materialelor si a manoperei insa proprietarul trebuie sa lucreze benevol la propria casa si sa gateasca pentru muncitori in unele cazuri. Interventiile au inceput in vara lui 2014 printr-un workshop de tencuilei oferit gratuit unui numar de 5 locuitori. Cu acestia s-a continuat restaurarea altor 6 fatade pana la sfarsitul anului. Proprietarii care nu au fost prinsi in prima serie de interventii au avut posibilitatea sa primeasca gratuit materiale avand obligativitatea sa suporte cheltuielile de manopera si sa utilizeze doar muncitori din localitate. Ceilalti proprietari care nu au facut parte din prima serie de interventii au avut posibilitatea sa isi restaureze fatadele beneficiind de materiale gratuite din partea Asociatiei.
Interventiile s-au facut la nivelul paramentului prin: decaparea tencuielii, curatarea zidului, rostuire, tencuire, profilarea corniselor si decaparea si restaurarea inscriptiilor. S-au efectuat de asemenea interventii la nivelul legaturii fatadei cu invelitoarea.

CASA NR 80

CASA NR 83