PANOURI INFORMATIVE PENTRU JUDETUL MURES

PARTENERI:

Consiliul Judetean Mures si Direcţia Judeţeană pentru Cultură Mures

In continuarea proiectului de informare a locuitorilor de la sate asupra obligativităţii ce le revine în pastrarea fondului construit trdaiţional aflat în zonele de protecţie ale monumentelor istorice, Consiliul Judetean Mures si Direcţia Judeţeană pentru Cultura Mures in parteneriat cu Asociaţia Monumentum au executat 20 de panouri de informare care au fost montate în cele mai reprezentative localităţi din judeţul Mures. Montarea panourilor a revenit in sarcina primariilor. Panourile sunt structurate pe sistemul AŞA DA / AŞA NU şi conţin informaţii importante despre recomandari în reabilitarea şi mentenanţa cladirilor tradiţionale dar şi interdicţii referitoare la modalităţi greşite de intervenţie asupra fondului construit tradiţional în zonele de protecţie ale monumentelor. Orice intervenţie asupra cladirii trebuie supusa aprobarii direcţiei pentru cultura. Aceasta la randul ei vine în întimpinarea cetăţenilor, pentru a-i informa în prealabil asupra regulilor si a obligativităţii obţinerii unei aprobari pentru intervenţii în zonele de protecţie ale monumentelor. Proiectul creşte nivelul de informare legislativa pentru locuitorii satelor, nivel care, în domeniul patrimoniului, este încă extrem de scăzut în România. Proiectul urmează a fi implementat de către asociaţia Monumentum în colaborare cu toate direcţiile judeţene pentru cultura din regiunile cu valoare ridicată a fondului construit tradiţional şi a patrimoniului imobil.
Spre deosebire de panourile similare din judetele Sibiu si Brasov panourile din Mures contin informatii mai detaliate despre procesul de autorizare al interventiilor.

panou monumentum muresSS