Giovanna BASETTI

Mihai BARBU

Stefan Ioan VAIDA

Istoric

Asociatia Monumentum este o organizatie infiintata in anul 2012 pentru a contribui la salvgardarea patrimoniului imobil si a arhitecturii traditionale din Romania pe trei linii directoare :
1. Restaurarea fondului construit
2. Educarea proprietarilor, a autoritatilor si a arhitectilor
3. Revitalizarea mestesugurilor traditionale.
In putin timp de la infiintare, Asociatia MONUMENTUM a facut pasi importanti in combaterea procesului de interventie neadecvata asupra fondului construit traditional din Transilvania de Sud, prin intermediul a opt proiecte, in mare parte derulate in parteneriat cu Ministerul Culturii (MC) prin cateva Directii Judetene pentru Cultura si un Consiliu Judetean demonstrand ca parteneriatul public – privat poate fi un model de succes in domeniul salvgardarii patrimoniului. Programul, intitulat Carpathian Villages Preservation Project desfasurat in parteneriat cu Ango Romanian Trust for Traditional Architecture ( ARTTA) si Global Heritage Fund ( GHF), se deruleaza intr-o prima faza in sudul Transilvaniei, urmând ca in scurt timp sa se extinda si in Banat, Muntenia, Oltenia si Bucovina.